Outsourcing logistyczny – obniżenie kosztów, poprawa produktywności

0
477
Factory worker with packing tape gun dispenser finishing a delivery

outsourcing logistyczny obnizenie kosztów poprawa produktywnosci

Czas czytania:
ok. 3,5 min

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest outsourcing logistyczny?
  • Kto potrzebuje outsourcingu logistycznego?
  • Jakie są korzyści ze współpracy z zewnętrzną firmą?

Istotą współczesnego biznesu jest dążenie do doskonalenia swoich usług, wzrostu wydajności oraz skuteczności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Przedsiębiorcy poszukują rozwiązań i metod, które pozwoliłyby im w możliwie jak największym stopniu zrealizować ten cel. Jednym ze sposobów, który w ostatnich latach zyskał miano tego najskuteczniejszego, jest outsourcing usług.

„Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż nasi konkurenci, to nie ma sensu, żebyśmy to robili; powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej”- tak twierdził Henry Ford, założyciel Ford Motor Company, wykwalifikowany inżynier oraz doświadczony przemysłowiec. Słowa ludzi, którzy osiągnęli sukces i realizowali efektywnie swoje cele, powinny być dla nas nie tylko inspiracją, ale przede wszystkim wskazówką, co my mamy robić, aby również pójść w ich ślady.

Outside-resource-using, czyli korzystanie z zewnętrznych źródeł

Henry Ford zwrócił uwagę na bardzo ważny aspekt, jaki towarzyszy każdemu przedsiębiorcy na wszystkich etapach ich kariery, a mianowicie na świadomości, że możemy być coraz lepsi, ale tylko wówczas, kiedy jesteśmy świadomi swoich niedoskonałości i wysokich kompetencji i zdolności innych osób. Sami możemy kierować okrętem, jednak sami nie naprawimy usterek, nie posprzątamy pokładu, nie zaplanujemy całego rejsu, potrzebujemy do tego załogi, a każdy z jej członków musi być wyspecjalizowany w innym kierunku.

Outsourcing jest pewnego rodzaju alternatywą dla tworzenia nowych miejsc pracy. Oznacza korzystanie ze źródeł zewnętrznych, czyli usług firm specjalizujących się w konkretnej dziedzinie. Dotyczy przekazania funkcji, zadań, projektów i obowiązków do realizacji firmie zewnętrznej.

Czy outsourcing jest dla mnie?

Outsourcing czy zatrudnienie – dylemat, przed którym staje właściciel firmy dostrzegający potrzebę zmian. Jeżeli mamy poczucie, że nie jesteśmy w stanie się już rozwijać ze względu na dużą ilość obowiązków, codzienne obowiązki uniemożliwiają nam skoncentrowanie się na poszukiwaniu nowych rozwiązań, to outsourcing może skutecznie rozwiązać ten problem.

W podjęciu decyzji pomóc mogą pracownicy. Obserwując ich pracę, wydajność oraz efektywność, dostrzega się, jak bardzo mogłyby one się poprawić, kiedy ich ilość obowiązków byłaby mniejsza. To przekłada się na wzrost produktywności i tym samym większy zysk. Outsourcing bardzo dobrze funkcjonuje zarówno w małych, jak również dużych firmach. Według wielu badań obecnie w czołówce usług outsourcingowych obok księgowości i finansów znajduje się outsourcing logistyczny. Wynika to z kilku ważnych przyczyn.

Zakup nowoczesnych sprzętów, maszyn i pojazdów, zatrudnienie kierowców i magazynierów, zwiększona kontrola nad procesami realizacji zamówienia – wszystko to przekłada się na kosztowną inwestycję i wzrost miesięcznych wydatków. Outsourcing logistyczny jest zatem dla przedsiębiorcy szansą na poprawę produktywności pracowników, oszczędność czasu i pieniędzy. To jednak niekompletna lista korzyści.

Zalety outsourcingu logistycznego

Firmy decydują się na outsourcing z bardzo różnych powodów. Najczęściej jednak motywuje ich do podjęcia takiej decyzji szansa na redukcję kosztów operacyjnych oraz na uzyskanie zasobów, którymi sami nie dysponują. Przedsiębiorca koncentruje się na bieżącym prowadzeniu działalności, ale również na jej rozwoju. Własne zasoby zostają zwolnione do innych celów, a dzięki wyspecjalizowanemu w danej dziedzinie zespołowi uzyskuje dostęp do najlepszej jakości mocy produkcyjnych.

Wielu właścicieli firm dostrzega jeszcze jedną niezwykle istotą zaletę outsourcingu, a mianowicie szybsze pojawienie się korzyści, które wynikają z restrukturyzacji. Korzyści powierzania obowiązków zewnętrznym jednostkom są więc nieocenione i z pewnością z każdym kolejnym rokiem będą przekonywały do outsourcingu coraz większą ilość przedsiębiorców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here