W jaki sposób wdrożyć Przemysł 4.0 we współczesnym przedsiębiorstwie?

1
4235
Przemysł 4.0 - proces wdrażania we współczesnym przedsiębiorstwie
Przemysł 4.0 - proces wdrażania we współczesnym przedsiębiorstwie

 

W jaki sposób wdrożyć przemysł 4.0 we współczesnym przedsiębiorstwie?

Czas czytania: ok.
2 min

Z artykułu dowiesz się:

 • Jakie są największe wyzwania czwartej rewolucji przemysłowej?
 • Jakie są realne korzyści z transformacji organizacji w kierunku przemysłu 4.0?
 • Jak wygląda proces wdrażania przemysłu 4.0 w firmie?

Postępująca transformacja cyfrowa, rozwój sieci połączeń pomiędzy produktami, modelami biznesowymi i łańcuchami wartości, a także możliwość automatyzacji wymiany danych z wykorzystaniem najnowszych technologii przyczyniły się do wybuchu czwartej rewolucji przemysłowej. Automatyzacja pojedynczych procesów charakterystyczna dla trzeciej rewolucji przemysłowej została udoskonalona, koncentrując się na kompleksowej transformacji wszystkich środków trwałych. 

W ramach czwartej rewolucji przemysłowej integrowane są procesy w całej organizacji, które obejmują logistykę, produkcję, opracowanie produktu i jego zakup. Co więcej, wszelkie działania skoncentrowane są na współpracy z klientem i partnerami biznesowymi, a więc wychodzą poza wewnętrzną organizację firmy.

Przemysł 4.0 – wyzwania i korzyści

Aby przedsiębiorca mógł czerpać korzyści z transformacji w kierunku przemysłu 4.0, muszą również sprostać wyzwaniom, jakie są przed nimi stawiane. Tylko wówczas będą w stanie osiągnąć pełną rewolucję cyfrową. Dzięki automatyzacji procesów produkcyjnych przedsiębiorca może szybciej i precyzyjniej realizować zamówienie na unikalny produkt dostosowany do potrzeb i oczekiwań klienta. Ponadto wdrożenie systemów planowania i harmonogramowania sprzyja wzrostowi efektywności. Spadek kosztów operacyjnych jest inny dla poszczególnych sektorów gospodarki, jednak utrzymuje się na wysokim poziomie. Dodatkowe przychody osiągane są dzięki digitalizacji portfolio usług i produktów, ich personalizacji, a także wysokiej marży, będącej wynikiem dostosowania produktów do konkretnych potrzeb klienta.

Niezwykle ważną, korzystną zmianą jest pogłębienie relacji z klientem. Produkt rozwijany jest z uwzględnieniem jego oczekiwań, natomiast kontakt znacznie usprawniony i rozwinięty. Warto również zwrócić uwagę na zmianę w samej strukturze organizacyjnej firmy. To one oceniane są jako największe wyzwanie dla przemysłu 4.0.

Podczas podejmowania decyzji pomocna jest analiza danych, która w niektórych firmach przebiega w sposób zaawansowany, podczas gdy w innych wymaga wyraźnego usprawnienia. Czwarta rewolucja przemysłowa jest szansą zarówno dla mocno rozwiniętych organizacji, jak również dla mniej zaawansowanych technologicznie firm, w których zmiany mogą być nawet bardziej dostrzegalne. Optymistyczną wizją przyszłości są plany przedsiębiorców na wielkie inwestycje. Świadomość korzyści płynących z cyfryzacji i mechanizacji procesów produkcyjnych przyczyniła się do wzrostu zainteresowania zmianą w tym kierunku.

Proces wdrażania Przemysłu 4.0

Przemysł 4.0 - wyjście ze strefy komfortu
Przemysł 4.0 – wyjście ze strefy komfortu

Zmiany w organizacji, opierające się na koncepcji czwartej rewolucji przemysłowej, przebiegają na kilku etapach:

 • Gotowość do zmian – zdefiniowanie priorytetów i celów, ocena zaawansowania technologicznego firmy
 • Strategia dopasowana do charakteru firmy
 • Określenie potrzeb i zasobów – kluczowe elementy dla wdrożenia nowego modelu biznesowego
 • Nauka analizy danych – opracowanie kompleksowego modelu analitycznego
 • Zmiana kultury w organizacji ukierunkowana na efektywną współpracę i stworzenie środowiska przyjaznego rozwojowi zespołu
 • Budowa systemu – współpraca z partnerami w celu sprostania oczekiwaniom klienta z zakresu unikalności produktu lub usługi
 • Projekty pilotażowe – zdefiniowanie ewentualnych barier i eliminacja ograniczeń
 • Pomiar efektywności procesów w celu wdrażania bieżących zmian i udoskonaleń

Szybkość i łatwość wprowadzania zmian, a także otwartość na nowe technologie stanowią cechy, które charakteryzują współczesne przedsiębiorstwa produkcyjne w Polsce. Pomimo ograniczeń finansowych i tych związanych z brakiem odpowiednio wykwalifikowanej kadry odważnie wychodzą naprzeciw czwartej rewolucji przemysłowej. Przed nami duże wyzwanie, ale równocześnie jeszcze większe szanse oraz korzyści.

Jeżeli Cię zainteresowaliśmy i chciałbyś poznać możliwości zastosowania Przemysłu 4.0 odwiedź naszą stronę http://crusar-consulting.eu/

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here