TYLKO osiem etapów do szybkiego rozwiązania problemu

0
164
8 elementów które pomoże większości z Was przejść „drogę” z którą mamy trudności

Z przyjemnością chciałbym zaprezentować Wam „drogę” którą warto przejść, gdy mamy trudności w pokonaniu lub rozwiązaniu jakiejś sytuacji w swoim życiu zawodowym lub prywatnym. Aby tego dokonać należy koniecznie „zainwestować” czas i dokładnie przeanalizować – zastanowić się nad udzielonymi odpowiedziami do niniejszych pytań. Wtedy już tylko „Wasza moc w Waszych rękach”:

1. Diagnozowanie

Pytania poniekąd bardzo proste – niczym banalne, a jednak okazuje się że są podstawowe do dalszych działań. Należy bardzo poważnie się nad nimi zastanowić. Bardzo często jest tak, że problem nad którym się zastanawiamy i analizujemy „leży” gdzieś indziej niż nam się wydaje. Ponadto często jest bardzo ogólnie określony. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że rozwiązania działają na konkretne problemy.

Czasami w odkryciu „klu” sprawy pomaga zadawanie sobie kilka razy pod rząd pytania „Dlaczego? Lub „I w czym istnieje problem?” do każdej pojawiającej się odpowiedzi:

Przykład:

Problemem jest pracownik „A” – Dlaczego

Bo jest bardzo niemiły i i niechętnie przekazuje niezbędne informację. – I w czym jest problem?

Potrzebuję tych informacji do wykonywania swoich obowiązków, poza tym denerwuje się na samą myśl kontaktu z nim? – i w czym jest problem?

Krępuje się i odpuszczam, unikam rozmowy, a potem na tym tracę w premii.

2. Cel

Kluczowe pytania: Co chcesz otrzymać? Co chcesz osiągnąć?

To jedno z ważniejszych pytań do rozwiązania problemu. Proponuję, weź kartkę i narysuj oś (linię poziomom od lewej do prawej strony). Nadaj kierunek (od lewej do prawej). Początek lewej strony to „tu i teraz” a koniec linii po prawej strony to właśnie Twój cel. Tutaj zmierzasz. Dzięki tej linii zbudujesz swoją drogę dotarcia do celu – inaczej mówiąc stworzysz odpowiednią dla Ciebie strategię działania, sprawdzisz i sprawisz, że to co robisz pokieruję Cię w miejsce dokąd zmierzasz.

Cel, który określasz powinien być:

– określony w odpowiednich ramach czasowych (konkretnie „od” „do”)

– możliwy do wykonania (i zależny przede wszystkim ode mnie)

– ambitny i atrakcyjny, że będzie mi się chciało go wykonać – będzie mnie motywować do działania

– dokładnie określony – tak, że będę wiedział, że cel został przeze mnie wykonany.

3. Analiza działań dotychczasowych

Kluczowe pytania: Jakich działań już próbowałaś (eś) w podobnych sytuacjach?

Jakie odniosłeś w tym efekty? Jakie przyniosły skutki?

Jak przypominasz sobie sytuację, kiedy próbowałeś (-aś) coś wykonać czy lub więcej razy i nie zadziałało, to zapewniam, że dużą naiwnością byłoby zapewne założenie, że za kolejnym razem zostanie wykonane.

Niestety, wielu ludzi działa na bazie wypracowanych nawyków i idzie po najmniejszej linii oporu – nawet wtedy, jeśli się one nie sprawdzają. Skrupulatne przeanalizowanie wszystkich zaplanowanych zadań, działań przynoszą pożądany skutek i zamierzony cel.

Bardzo ważne jest, aby przy takich planach zwrócić uwagę na pracę długofalową z wymiernymi konsekwencjami. Czasami pewnie działania przynoszą efekt, ale niestety w krótkim czasie mogą przynieść nam więcej szkód jak korzyści – i właśnie wtedy wracamy do starych nawyków a nawet często poddajemy się….

4. Analiza doświadczenia

Kluczowe pytania: Czy takie sytuacje pojawiały się już wcześniej? Co pomagało Ci w takich sytuacjach? Co należy wyeliminować?

Przeanalizuj i wyciągnij wnioski z podobnych przypadków jakie miały miejsce w Twoim życiu w przeszłości. Przygotuj się do tego zadania podobniej jak w punkcie Trzecim.

5. Poszerzenie perspektywy, inspiracja

Kluczowe pytania: Czy innym np. Twoi znajomym, rodzinie, przyjaciołom zdarzały się podobne sytuacje? Co im pomagało, a co przeszkadzało?

Często jest tak, że mówimy „najciemniej pod latarnią” – mam na myśli tutaj być może inne znane Ci osoby, które mogą mieć większe doświadczenie z podobnymi sytuacjami i mogą cię właśnie „zarazić – zainspirować” do tego, abyś jeszcze więcej dał z siebie. Często takie sytuacje mogą pojawić się na różnych spotkaniach – takich właśnie jak w ostatnim czasie mieliśmy z Jakubem B. Bączkiem. Również wiele przykładów można znaleźć w wielu czasopismach, książkach z wybranego obszaru. Jednak wiele osób analizując kreuje w głowie coś nowego – coś innego – tak jak ja właśnie przygotowując ten materiał. Miałem całkiem inny pomysł na samym początku

6. Burza mózgów

Jakie widzisz rozwiązania w Twojej sytuacji? Jakie są wszystkie możliwe zalety i jakie ewentualne realne niepowodzenia/trudności oraz możliwe konsekwencje?

Proponuję przygotować to w następujący sposób – kartka papieru podzielona na dwie części (lewa strona) – wszystkie możliwe zalety, sukcesy, plusy natomiast po (prawej stronie) wszelkie możliwe trudności które mogą się pojawić. Popatrz dokładnie na to co jest rozpisane, przeanalizuj i wypracuj różne możliwe rozwiązania, które powstały w Waszych głowach. Jeszcze raz przeanalizuj ich „plusy” i „minusy”. Dodam, że są dwie szkoły tej metody – jedni chcą konsultować swoje pomysły z innymi zaufanymi osobami a inni działają sami ze sobą. Decyzja należy do Ciebie. Jednak pamiętaj – w przypadku niepowodzenia nie przerzucaj odpowiedzialności na znajomych którzy Ci doradzali – że to „ich” wina – nie moja – miało być inaczej, ale oni mi tak doradzili….

7. Zasoby

Kluczowe pytania: Kogo lub czego potrzebujesz, aby zrealizować najlepsze dla Ciebie rozwiązanie?

Po przeprowadzeniu burzy mózgu i wyborze najlepszego dla Ciebie rozwiązania do realizacji celu, zastanów się teraz – co konkretnie potrzebujesz, aby zrealizować to co zaplanowane? Kto lub co może Ci pomóc? Jakie wsparcie będzie Ci potrzebne w samym działaniu i w osiągnięciu zamierzonego celu?

8. Zaplanowane działania

Kluczowe pytania: Co będzie Twoim następnym krokiem? Co będzie Twoim następnym elementem w drodze do Twojego sukcesu?

To jest mega ważny etap, który powoduje wykonanie kroku z etapu planowania do działania. Od czego zaczniesz? Jak będzie wyglądać Twój pierwszy krok – pierwszy etap? Co teraz zrobisz? Musisz koniecznie to wiedzieć, aby to zrobić? Każdy spacer zaczyna się od wykonania pierwszego kroku, a najskuteczniejszy i najbardziej doskonały plan kompletnie nic nie zmieni, jeśli pozostanie tylko planem w głowie lub zapisanym na kartce papieru. Moja osobista sugestia, aby szerokie i długookresowe plany np. roczne podzielić sobie na mniejsze np. miesięczne – wtedy z perspektywy będą dla nas łatwiejsze do osiągnięcia i realizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here