Nowa rola człowieka w przemyśle 4.0

0
384

Świat mocno przyspieszył w ostatnich latach. Dynamiczny rozwój nowych technologii sprawił, że zmiany dokonują się z siłą, szybkością i na skalę, jakiej nie doświadczyliśmy nigdy wcześniej. Jak w tej nowej rzeczywistości odnajduje się człowiek i jaki w ogóle jest człowiek przyszłości?

 

Nowa rola człowieka w przemyśle 4.0

Czas czytania: ok. 2 min

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak zmieniają się role pracowników w dobie trwającej czwartej rewolucji przemysłowej?
  • Kim jest człowiek przyszłości i jakie wartości wyznaje?

Czwarta rewolucja przemysłowa dokonuje się na naszych oczach za sprawą postępującej cyfryzacji, rozwoju połączeń pomiędzy produktami, modelami biznesowymi i łańcuchami wartości oraz automatyzacji wymiany danych z wykorzystaniem najnowszych technologii. Transformacja otwiera przed przedsiębiorstwami nieznane dotąd możliwości, ale i stawia przed nimi trudne wyzwania. Jedną z kluczowych korzyści jest możliwość szybkiego i precyzyjnego dopasowania produktu do indywidualnych potrzeb klienta (więcej na temat wyzwań i korzyści możesz przeczytać w naszym artykule dot. wdrożenia przemysłu 4.0 w przedsiębiorstwie).

Zmienia się struktura organizacyjna przedsiębiorstw i sposób komunikacji na linii maszyna-maszyna i człowiek-maszyna. Rośnie efektywność działań i pogłębiają się relacje z klientami. Znacząco zwiększa się zaangażowanie maszyn w proces produkcyjny.

Jakie miejsce w przemyśle 4.0 zajmuje więc człowiek?

Wbrew obawom, jakie pojawiły się wraz z rozwojem nowych technologii, ludzie nie tracą miejsc pracy na rzecz maszyn. Owszem, roboty często zajmują ich miejsca, ale pracownicy przechodzą z roli wykonawców zadań do ich inicjatorów. W odpowiedzi na przemysł 4.0 rodzi się więc nowy wzorzec pracownika (człowiek 4.0), którego zadaniem jest zarządzanie czynnościami wykonywanymi przez współpracujące z nim roboty oraz kontrolowanie przebiegu wszystkich procesów. Człowiek przyszłości podejmuje decyzje, a maszyna odpowiada za ich szybką i precyzyjną realizację, co skutkuje wysoką efektywnością podejmowanych działań.

Przed pracownikami otwierają się więc nowe możliwości, redefiniują się ich stanowiska i charakter pracy. Postęp technologiczny umożliwia m.in. zdalną komunikację z maszynami, dzięki czemu pracownik delegujący zadania nie musi być obecny w fabryce w takim wymiarze jak do tej pory, zyskując tym samym dodatkowy czas na życie rodzinne i rozwijanie prywatnych pasji.

W Crusar dążymy do tego, by zachować zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, a postęp technologiczny zdecydowanie nam to ułatwia. Nowy model i wymiar pracy pozwalają nam efektywnie zarządzać swoim czasem, dzięki czemu wystarcza go i na obowiązki zawodowe i na sprawy prywatne. Jesteśmy przykładem ludzi przyszłości, którzy starają się żyć w harmonii z samymi sobą i otaczającym nas, dynamicznie się zmieniającym światem.

Jest to kierunek, w którym chcemy zmierzać. Chcemy tworzyć rozwiązania, na których skorzysta zarówno przemysł 4.0, jak i ludzie w nim pracujący. Chcemy wspólnie budować świat przyjazny nam samym i kolejnym pokoleniom. Chcemy zostawić po sobie lepszą rzeczywistość, niż zastaliśmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here